Strona główna Warunki naturalne Historia Obiekty historyczne Galeria Lokalizacja Quiz Bibliografia
Lędziny - Obiekty historyczne
Spis treści







Quiz


Bibliografia

Lędziny są miastem o bogatej historii, stąd też znajduje się tutaj wiele zabytków. Najbardziej znanym, traktowanym przez ogół mieszkańców jako symbol miejscowości, jest barokowy kościół św. Klemensa, położony na górze Klimont. Zbudowano go w II połowie XVIII wieku, w latach 1769-1772, a w jego podziemiach pochowane są szczątki budowniczego kościoła - Piotra Wehowskiego i jego rodziny. Na uwagę zasługuje ołtarz główny, pochodzący z około 1803 roku, autorstwa mistrza Schefflera z Krakowa. Wnętrze kościoła p.w. św. Klemensa Nad ołtarzem znajduje się obraz św. Klemensa - papieża, zawieszony w tym miejscu w1806 roku. Do najstarszych elementów wyposażenia kościoła należą: chrzcielnica z 1657 roku, relikwiarz w kształcie drewnianej ręki, dziesięciogłosowe organy z 1773 roku oraz żyrandol z 1792 roku, wykonany w hucie szkła w Wesołej.

Pod Klimontem, przy starej drodze do Bierunia stoi, zbudowana prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku, murowana kapliczka „pod lipami”. Według legendy, dawniej straszyły tam duchy żołnierzy szwedzkich, pomordowanych podczas wojny trzydziestoletniej. Inna kapliczka, pochodząca także z końca XVIII wieku, znajduje się przy ulicy Sobieskiego w Lędzinach.

Najstarszymi zabytkami, pochodzącymi z I połowy XVII wieku są: budynek „starej owczarni” datowany na 1629 rok i zameczek wybudowany dla kapitanów lędzińskiego klucza folwarków pszczyńskich około 1600 roku.

Z roku 1788 pochodzi plebania kościoła św. Anny. Inną zabytkową budowlą jest pochodzący z 1778 roku dawny dom parafialny kościoła św. Anny, w którym obecnie mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Kulturalne im. Anielina Fabery oraz Klub Plastyka Kontrast.

Pozostałe osiemnastowieczne zabytki zlokalizowane są w większości w Hołdunowie. Najstarsze budynki i zabudowania pochodzą z 1778 roku i są pozostałościami po dawnej gminie ewangelickiej. Można do nich zaliczyć m.in. cmentarz ewangelicki przy ul. Kaktusowej, ze znajdującą się na nim kaplicą cmentarną (kostnicą), pochodzącą z 1797 roku. Tablica pamiątkowa poświęcona Johanowi Christianowi RubergowiNajbardziej znaną osobą pochowaną na tym cmentarzu jest Johan Christian Ruberg, żyjący w latach 1751-1807 wynalazca nowej metody wytopu cynku, zwanej powszechnie „śląską”. Nie wiadomo niestety dokładnie, gdzie jest zlokalizowany jego grób, ale na cmentarzu znajduje się tablica pamiątkowa, Ewangelicki dom modlitewny z 1778 r. poświęcona wynalazcy, upamiętniająca również 200 rocznicę hutnictwa cynku w Polsce.

W Hołdunowie zachował się także ewangelicki dom modlitewny z 1778 roku, zbudowany przez kolonistów niemieckich, przybyłych do Hołdunowa z Kóz koło Bielska w 1770 roku.

Na obszarze Lędzin można spotkać również szereg budowli pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Należy do nich m.in. budynek, w którym obecnie mieści się Izba Porodowa. Obiekt ten został wzniesiony w 1883 rokuBudynek Izby Porodowej i od samego początku aż do roku 1945 był sierocińcem Martineum, dającym schronienie ewangelickim dzieciom z diasporalnej części Górnego Śląska. Jednym z cenniejszych historycznie zabytków jest całość posesji i budynek klasztoru sióstr boromeuszek przy ul. Lędzińskiej, datowany na 1905 rok.





Są też miejsca pamięci związane z najnowszą historią gminy. Zaliczyć do nich można:









  1. pomnik Weteranów Powstań Śląskich, przy ul. Lędzińskiej;











  2. zbiorowy grób wojenny żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej wraz z pomnikiem nagrobnym, znajdujący się na cmentarzu parafialnym przy ul. Zabytkowej;











  3. obelisk ufundowany ku czci pomordowanych więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, przy ul. Paderewskiego.
Lędziny - Obiekty historyczne
Copyright reserved by Luba®

POLECAM:

HABAKUK